Choď na obsah Choď na menu
 


 

27. 11. 2009

 Konvetykiel 2009, Poľsko - Zlotoryja - Zloty Las      V roku 2007 na MR Poľska nás prvý krát naši poľský plukači zlota pozvali ako zástupcov SAZ na Konvetykiel (miesto kde sa ryžuje zlato) do Zlotoryje. Vtedy sa nám to zdalo ešte trochu pritiahnuté za vlasy, aby sme sa trepali z takej diaľky (cca 700 km tam a toľko aj späť) na zlatokopeckú zábavu. O rok neskôr (2008) sa to zopakovalo, až minulého roku sa naša družba tak rozvinula, že sme sa konečne rozhodli. Mesiac pred Konvetykielom sme dostali oficiálne pozvánky, prichystali róby (hlavne ženy) a čakali na termín odchodu. Našťastie nám do toho nič neprišlo, akurát v tom období panovala len „švinska grypka“, ale tú sme odignorovali až na Lenku, ktorá cestovala v aute s rúškom na tvári :-).
      Vo štvrtok 26.11.2009 večer o 21,00 hod. sme vyrazili na nočnú jazdu za zábavou:
1.    auto – Čierny jastrab v zložení Maruška  +  Džugy, Jana + Paly
2.    auto – Strieborný šíp v zložení Marika + Coly, Lenka, Ria + Matúško.
Do Zlotoryje sme dorazili po pár prestávkach ráno 27.11. o 8,00 hod., stretli sme sa s Dyrektorom Biura PBKZ Krištofom Jędroszkowiak. Pozval nás na kávu do kancelárie Polskie Bractwo Kopaczy Złota PBKZ, kde sme si pozreli ich kroniku. Potom sme sa išli ubytovať a zdriemnuť si po dlhej ceste do agroturistického hotela, aby sme sa mohli večer veseliť a hodovať až do rána.
      Večer, keď sme už boli všetci vyparádení, oholení a umytí, si po nás prišli mikrobusom a odviezli do reštaurácie ZLOTY LAS cca 5 km od Zlotoryje. Ľudia – plukači, sponzori a hostia sa pomaličky schádzali a odbitím 19-tej hodiny sa oficiálnym vstupom pozvaných a prípitkom pri vchode začal slávnostný večer. Prípitok sa realizoval netradične postavením sa na kus pňa s jednou nohou vo vzduchu, zároveň aj s pitím vodky zo strán obkoleseným špalierom členov Bratstva v ich tradičných oblečeniach. Po uvítaní nasledoval príhovor a večera s obrovským množstvom chodov z poľských tradičných jedál, k čomu nám vyhrávala muzika. Medzitým bola spustená prezentácia dosiahnutých výsledkov Bratstva z uplynulej zlatokopeckej sezóny, systém bodovania najlepších a plány do budúcej sezóny. Šéf Bratstva Prezydent PBKZ Jan Kusek odovzdal najlepším plukačom ceny a my sme mu odovzdali za nás a SAZ tradičné slovenské prezenty (borovička, tokajské a pod.). Polnoc nám pripomenuli krásnym ohňostrojom. Zábavu sme ukončili nadránom okolo 4tej (nie medzi poslednými),  kedy nás poodvážali všetkých do hotela. V sobotu ráno, okolo obeda sme sa vybrali na návštevu k Tadekovi do jeho krčmy. Má v nej vystavené všetky svoje zlatokopecké trofeje, ktoré získal pokiaľ sme na MR do Poľska nezačali chodiť my. Od neho sme sa s poľskými kamarátmi vybrali na exkurziu po pamiatkach mesta Zlotoryja, ktorú sme ukončili večerou v ich tradičnej rybacej reštaurácii. Po večeri sme sa rozlúčili so zlotoryjcami a odišli si utužiť družbu „domovinou a tokajom“ s nezlotoryjskými plukačmi – Jarek, Blažej, Kaša, Aňa na hotel. Okolo polnoci sme sa rozlúčili aj s nimi, aby sme skoro ráno mohli vyraziť na cestu.
      V nedeľu sme sa zašli pozrieť do Osviečimu a dorazili sme domov neskoro večer. Výlet bol pekný, pohostinnosť nekonečná a zážitkov kopa. Škoda, že sme po ceste nestihli ešte Country zábavu v Spišskej.

12. 09. 2009

 Zatváranie klajmov 2009, Ranč Rušeň 38

  Výsledky:
1. miesto Juniori - Zuzka
1. miesto Deti - Ivko
2. miesto Deti - Kristián
3. miesto Muži - Paly


5. - 6. 09. 2009

 Majstrovstvá Holandska 2009, Poeldijk

   Výsledky:
1. miesto Juniori - Zuzka
1. miesto Deti - Zuzka
2. miesto Klondike (kanadská miska) - Paly
2. miesto Trojčlenné družstvá - Mažo, Helenka a Miška Režná
3. miesto Open - Džugy
3. miesto Batean (čiňak) - Džugy

4. miesto Tripan - Paly


 

15. - 23. 08. 2009

 Majstrovstvá sveta 2009 Biella, Taliansko

    Zlatá a bronzová medaila z majstrovstiev sveta putovali do
           okresu Trebišov a to zásluhou Ivka.

Obrázok

 


 
Cestovné dobrodružstvo sa začalo už na Slovensku. Z Košíc sme vyrazili – Ria, Ivko Coly vlakom IC do Viedne. V Považskej Bystrici sa v stanici vykoľajil nákladný vlak a tak sme mali meškanie v Blave dve hodiny (bolo 20,00 hod. - to bol čas odchodu nášho vlaku z Viedne do Benátok). Do Viedne sme ale dorazili až o 23,00 hod., tak že sme už nestihli ani jeden vlak do Talianska (ďalší išiel ráno o 6,30 hod.), stanicu zatvárali a posledný vlak už išiel len na Salzburg. Ak sme sa teda chceli dostať do Benátok, nič iné nám neostávalo, len cestovať s ním v noci okolo celého Rakúska do Vilachu a  potom ráno z Vilachu rôznymi prestupmi do Benátok. Tam sme si naplánovali pobyt pri mori v kempe v Jessole, kde sme došli kvôli meškaniu až večer a „chytili“ sme na naše šťastie posledné voľné miesto pre stan. Stretnutie v Jessole s Trenčanmi nám nevyšlo, lebo sme sa tesne minuli, keď nás hľadali. Pár dní (4) sme sa čvachtali v mori a potom poďme ho ďalej vlakom do Miláno – Novara - Biella. V Bielle na stanici nás náhodou stretol Peťo C. z Košíc, ktorý išiel autom pre českých zlatokopov a nás tiež chcel tiež k nim pribaliť. Tak auto nafúkol a nás „narval“ dnu :-) (7-mi v aute s batohmi). Inak by sme museli čakať na Džugyho, ktorý v tom čase ešte len dorazil svojim autom do Vermogna a práve vybaľoval veci z auta. Tak sme konečne dorazili z bodu B do bodu C a po zvítaní sa so slovačou a inou medzinárodnou kompániou, sme vybalili tiež.
     Ďalší deň sme sa poobzerali po okolí a zaregistrovali sa. Pri registrácii do kat. detí vznikli menšie problémy. Na listine súťažiacich sa objavil Ivko medzi juniormi s ostatnými deťmi a nevedeli sme, či budú štartovať ako kat. juniori alebo deti. Nakoniec nám bolo vysvetlené, že pôjdu spolu, ale vyhodnotení budú zvlášť.
     Počas súťažných dní v postupových kolách – jednotlivci, 2-ky, 3-ky strácal zlatinky a nedarilo sa mu a prechádzal z kola do kola s odretými ušami až do finále. Skoro ráno pred finále už nedočkavo prešľapoval pri vstupe na štartovisko. Coly – jeho otec došiel až tesne pred štartom, keď už boli všetci nastúpený pri klajmoch. Večerné rady a taktiku mu ešte posledný raz zopakoval mimikou na diaľku a gongom začalo jeho prvé finále jednotlivcov na MS. Po doryžovaní sme nedočkavo čakali na výsledky až...
     "Pucung" od Colyho v Zlatých horách (tam Ivko stratil vo finále zlatinku, no napriek tomu vyhral v kat. detí) sa oplatil a plány vyšli na 200%. S časom 02:36 min. neoslnil, ale opatrná taktika sa vyplatila. Získal zlatú medailu v kategórii detí a keďže nakoniec súťažili spoločne deti s juniormi, tak v oficiálnej kategórii juniorov vybojoval aj bronzovú medailu. Zdolal obávaného Fína Toniho Leinonena (viacnásobný majster sveta kat. detí), Zuzkinho premožiteľa z MS Fínska 2006 a tohoročnú majsterku sveta žien Valentinu Deinhofer z Rakúska (obaja stratili vo finále zlatinku). Stal sa najúspešnejším zlatokopom zo Slovenska na MS v Taliansku. Po gratuláciách, slávnostnej ceremóniii a odovzdávaní cien, prišlo lúčenie s novými kamarátmi a balenie.
      V pondelok skoro ráno nás odviezol autom k vlaku do Bielly exprezident Ferino V. z PA a cestovné dobrodružstvo pokračovalo ďalej do Miláno - Benátky (tu sme si pozreli staré mesto)-Viedeň - Blava (pri Leopoldove spadla trolej, tak sme zas meškali hodinu) – Košice - Malé Ozorovce.

Coly

 

8. 8. 2009

 Zlatá Baňa 2009

 

    Kultová akcia pre Stopárov. Slnečné počasie, veľa zlata, výborná zábava. Colly-family brali výlučne zlato a zvyšok aspoň jednú medailu.

Výsledky

Najlepší ryžovač
-Coly

Muži:

1. miesto Coly
2. miesto Mažo
3. miesto Džugy

Tradičné panvice
3. miesto Paly

Juniori
1. miesto Zuzka

Deti

1. miesto Ivko

Trojčlenné družstvá
2. miesto Mažo, Lenka (+ dedo Tono)

+ 1. miesto v amatéroch - Marika Kollárová


25. - 26. 7. 2009

 Majstrovstvá ČR a SR - Zlaté Hory

 

Obrázok

 

    Jedinú medailu pre našu osemčlennú výpravu získal Ivko Kozák v kategórii detí, kde obsadil prvé miesto. Od Colyho sa mu však za to ušiel aj "pucung", keďže stratil jednu zlatinku. Totiž Coly s ním má veľké ambície na budúcomesačných majstrovstvách sveta a tam by už stratená zlatinka veľkú šancu na medailu nedávala. Z lepších umiestnení je štvrté miesto v kategórii trojčlenných družstiev (Džugy, Paly, Zuzka) a piate miesto Palyho v mužoch - profesionáloch.


11. 7. 2009

 Spišská kabidka - Chatová osada Teplička

    Desiaty ročník Spišškej karbidky vyhral Džugy, čím sa dostal na čelo tabuľky, kde sa delí o prvé miesto s Colyom. Naše trojčlenné družstvo Stopári (Džugy, Coly, Mažo), získalo tretie miesto.


6. 6. 2009

 Kremnická zlatinka - Ihráč - Píla

Obrázok

 

 

    Napriek zlej predpovedi počasia sa na Ihráči zišlo zlatokopov pomerne veľa. Zo Stopárov  prišli len Džugy a Mažo. Darilo sa im v trojčlenných družstvách, kde v družstve spolu s Jarom Kocúrom z Lovinobane získali prvé miesto s časom 4 minúty a  56 sekúnd. Viac o akcii je na stránke Cechu zlatokopov - Trenčín.

 


29. - 31. 5. 2009

  Majstrovstvá Poľska - Zlotoryja      Naša cesta do Zlotoryje sa tradične uskutočnila vlakom. Dlhá cesta s veľa prestupmi skončila v piatok poobede v stanovom tábore. Privítalo nás studené počasie a naši kamaráti poľský plukači zlota. Stanový tábor bol už s tradične rezervovaným miestom pre nás. Postupne sa k nám pridávali kámoši z Nemecka a Rakúska. Večer patril sprievodu mestom, zvítaniu sa so všetkými známymi a perfektnému pohosteniu s krásnym ohňostrojom a večerným programom. Pri zvítaní si Poliaci neodpustili otázku: „Prišli ste nám zase zobrať všetky medaile?“ Keďže sme došli v zložení: muži – Džugy, Paly, Coly; juniori – Zuzka, Ria; deti – Ivko, tak sa to nedalo zrealizovať. Ale to, ako dopadneme, sme ani netušili a preto sme skromne všetkým odpovedali: „Ale, ne. Coška vám tu nechame . “
      V sobotu ráno prebiehala registrácia. Aj Džugy nenápadne „prebehol“ kvôli „slabému článku“  ku konkurencii. Do pätiek a dvoják sa spojil s Nemcami a nás sa ani neopýtal, či môže zradiť Stopárov. (My sme mu to už dávno odpustili). Tak sme v 5-kách nastúpili v zložení: Paly, Zuzka, Ivko, Honza Bašta, Coly. 3-ky sme zložili takto: Paly, Zuzka, Džugy a Ria, Ivko, Coly. 2-ky: Paly, Zuzka a Ivko, Coly. Zaregistrovali sme sa aj do kategórie Kopa piasku, ktorá mala podobné pravidlá ako „Zlatá horúčka“ na Hodruši, akurát s väčším množstvom piesku – cca 4tony (všetko sa preryžovalo za pár minút) a s 15-mi zlatými klenotmi. Coly si z nej odniesol darčeky pre manželku Mariku a dcéru Riu - zlaté náušnice a zlatý prívesok. Do Superfinále postupovali prví traja z každej kategórie, ale panvice si navzájom museli povymieňať tak, že nikto neryžoval so svojou, ale s cudzou miskou.
      Aj napriek veľmi zlému - typicky zlatokopeckému počasiu (cez deň niečo nad 10°C a dážď), mali Poliaci vlastne pravdu. Domov sme si totiž odniesli medaile zo všetkých „našich“ kategórií:

1. miesto Deti – Ivko
1. miesto Juniori – Zuzka
1. miesto superfinále –  Zuzka
1. miesto dvojčlenné družstvá – Gold Friens: Džugy(+ Volker)
1. miesto päťčlenné družstvá - Goldfever: Džugy (+ Nemci)
2. miesto Muži – Coly
2. miesto trojčlenné družstvá - Stopári: Ria, Coly, „slabý článok“ Ivko
4. miesto dvojčlenné družstvá - Diladi Pavol: Paly, Zuzka
4. miesto päťčlenné družstvá - Diladi Pavol: Paly,Zuzka, Ivko, Honza, Coly
6. miesto trojčlenné družstvá - Diladi Pavol: Džugy, Paly, Zuzka      Záverom by som chcel spomenúť perfektnú pohostinnosť domácich a to, že s každým problémom sa nám snažili pomôcť k našej maximálnej spokojnosti. V nedeľu hneď po vyhodnotení nás odviezli k vlaku až do Legnice. Cesta späť nám trvala celú noc a celý deň.

Coly

22. - 24. 5. 2009

 Majstrovstvá Dolného Rakúska - Unterwaltersdorf

2. miesto  juniori - Zuzka
3. miesto muži - Džugy
3. miesto -členné družstvá - Ivko, Coly (+Pidižvík)

    Do Rakúska sa Stopári vybrali netradične autom. Výprava: Džugy, Paly + Zuzka, Coly + Ivko. Z cesty tam nehlásili žiadne problémy, len pred cieľom už zlyhalo GPS, tak sa museli vynájsť sami. V súťažiach si umiestnila Zuzka v junioroch na druhom mieste, Džugy v jednotlivcoch na treťom mieste a Coly a Paly si doniesli po zlatom nugete. Na spiatočnej ceste poblúdili v Budapešti a tak domov dorazili až neskoro v noci.

Coly: ... a čo sa týka Budapešti, tak pravda je niekde uprostred. GPS nemalo mapu novej výpadovky a tak som nevedel či ideme dobre na diaľnicu do Miškolca. Ukazovalo, že sme raz v poli a raz prepočítavalo a zase dookola to isté - pole a prepočítavanie. Nabudúce idem vlakom a viem, že nezablúdim aj keď budem stokrát prestupovať ...

 

16. 5. 2009

Otváranie klajmov - Zlaté opojenie- Zelená voda
pri Novom Meste nad Váhom

 

     Trenčiansky cech zlatokopov na poslednú chvíľu zachraňoval otváranie klajmov, keď pár dní pred termínom pôvodný organizátor odstúpil od organizácie súťaže. Súťaž a celú akciu zvládli výborne, vrátane rôznych bonusov ako boli špeciálne súťaže, pečené prasa a pod. Viac o priebehu akcie píše Joe-Joe  TU  a fotografie sú  TU.

Zuzka si na ryžovanie pozvala kamarátku Soňu. Soninho otca, ktorý prišiel k vlaku sa s dcérou rozlúčiť, chytali mdloby, lebo rýchlik už stál v stanici v Trebišove a na nástupišti z výpravy stáli len obidve trinásťročné dievčatá. Na poslednú chviľu však dobehol Džugy a tak to potom bolo v poriadku.

Dobehnúť sa nepodarilo Colymu so synom Ivkom, lebo si doma zabudli "režinky" a museli sa z pol cesty autom vracať domov. Nastúpili až na ďalšej zastávke vlaku, kde stihli dôjsť s autom. V Poprade pristúpil Paly a v Liptovskom Mikuláši Mažo. V sobotu ešte na otočku prišla Eva. Celkovo teda prišlo z okresu Trebišov osem súťažiacich.

Výsledky:

 prvé miesta:
- juniori - Zuzka
- Samyj charošij - Džugy
- Tajná súťaž - Paly

 druhé miesta:
- juniori - Ivko
- trojčlenné týmy - Paly, Coly, Džugy
- Tajná súťaž - Mažo

 štvrté miesta:
- muži - Džugy
- juniori - Soňa
- Samyj charošij - Paly

 piate miesta:
- muži - Coly
- ženy - Eva
- trojčlenné družstvá - Ivko, Mažo, Coly